Krótkowzroczność to obecnie najpowszechniejsza wada wzroku, wynikająca z najróżniejszych czynników zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Z uwagi na bardzo mocno inwazyjny charakter współczesnej cywilizacji dla ludzkiego oka nie bez powodu uważa się, że krótkowzroczność jest w dużej mierze determinowana właśnie poprzez środowisko zewnętrzne i czynniki docierające do oka.
Krótkowzroczność osiowa
W przypadku najpowszechniejszej odmiany krótkowzroczności – osiowej – kształtuje się ona przede wszystkim w okresie dojrzewania płciowego człowieka o swój ostateczny kształt anatomiczny osiąga u kobiet przed 18, a u mężczyzn przed 20 rokiem życia. Nie można zrobić nic, aby tak powstałej krótkowzroczności zaradzić, natomiast zdiagnozowana dość szybko może być odpowiednio spowolniona.
Krótkowzroczność krzywiznowa i refrakcyjna
Dodatkowo krótkowzroczność wyróżnia się także takimi rodzajami jak krzywiznowa, gdzie rogówka czy soczewka są zbyt wypukłe oraz refrakcyjne, w której problem wynika ze zbyt dużego załamania soczewki. Krótkowzroczność refrakcyjna bywa także bezpośrednim efektem obecności w ciele pacjenta innych jednostek chorobowych – w tym przypadku mowa o cukrzycy lub zaćmie. Na każdy rodzaj krótkowzroczności dopasować można jednak odpowiednie soczewki kontaktowe bądź okulary korekcyjne, więc na każdym etapie diagnozy choremu można pomóc.
Be First to Comment