Press "Enter" to skip to content

Metody zapobiegania krótkowzroczności

Krótkowzroczność to obecnie najpowszechniejsza wada wzroku, wynikająca z najróżniejszych czynników zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Z uwagi na bardzo mocno inwazyjny charakter współczesnej cywilizacji dla ludzkiego oka nie bez powodu uważa się, że krótkowzroczność jest w dużej mierze determinowana właśnie poprzez środowisko zewnętrzne i czynniki docierające do oka.

Krótkowzroczność osiowa

W przypadku najpowszechniejszej odmiany krótkowzroczności – osiowej – kształtuje się ona przede wszystkim w okresie dojrzewania płciowego człowieka o swój ostateczny kształt anatomiczny osiąga u kobiet przed 18, a u mężczyzn przed 20 rokiem życia. Nie można zrobić nic, aby tak powstałej krótkowzroczności zaradzić, natomiast zdiagnozowana dość szybko może być odpowiednio spowolniona.

Krótkowzroczność krzywiznowa i refrakcyjna

Dodatkowo krótkowzroczność wyróżnia się także takimi rodzajami jak krzywiznowa, gdzie rogówka czy soczewka są zbyt wypukłe oraz refrakcyjne, w której problem wynika ze zbyt dużego załamania soczewki. Krótkowzroczność refrakcyjna bywa także bezpośrednim efektem obecności w ciele pacjenta innych jednostek chorobowych – w tym przypadku mowa o cukrzycy lub zaćmie. Na każdy rodzaj krótkowzroczności dopasować można jednak odpowiednie soczewki kontaktowe bądź okulary korekcyjne, więc na każdym etapie diagnozy choremu można pomóc.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *