Press "Enter" to skip to content

Przydatność szkieł polaryzacyjnych

Światło spolaryzowane przez niektóre osoby uważane jest za szkodliwy czynnik, który może uszkadzać nasz wzrok. Za tego rodzaju informacjami optowali również producenci rozwiązań wykorzystujących szkła polaryzacyjne. Jak wygląda wpływ stosowania szkieł polaryzacyjnych na jakość obrazu, zdrowie oraz komfort noszenia okularów.

Jak to z tymi szkłami polaryzującymi?

Wielu użytkowników uważa, że lepiej zainwestować duże pieniądze w szkła polaryzacyjne. Jest to oczywiście prawda, jednak przesłanki którymi się kierowali nie były całkiem jasne. Początkowo, przy hype na szkła polaryzacyjne były one raczej „bananowym artykułem”, niż czymś realnie wykorzystywanym przez ludzi. Upowszechnienie produkcji szkieł polaryzacyjnych oraz zwiększenie ich dostępności sprawiło, iż udało się udowodnić w praktyce korzyści wynikające z ograniczania fali polaryzacyjnej. Nie chodzi wcale o korzyści zdrowotne – wszakże okulary z filtrem UV również usuwają szkodliwe promieniowanie. Komfort oraz bezpieczeństwo jest głównym atutem, dla którego warto wybrać jest szkła polaryzacyjne.

W jaki sposób działają tego rodzaju światła?

Światło spolaryzowane odnajduje szerokie zastosowanie – np. w mikroskopii medycznej. Niemniej jednak światło nierównolegle spolaryzowane do osi optycznej oka może generować wiele zakłóceń w obrazie. Do takowych zalicza się spadek wysycenia barw, zniekształcenie kolorów, zamazanie obrazu, zmniejszenie kontrastu oraz nadmierną interferencję odbić – np. słonecznych w całości obrazu. Stosując filtry polaryzacyjne można tego skutecznie unikać i poprawić istotnie jakość tego, co oglądamy. Warto mieć tego świadomość i wykorzystać tego rodzaju rozwiązania.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *